Először is érdemes tisztázni, hogy mit értünk pontosan kenderfehérje por és kenderfehérje liszt alatt és ezek hogyan viszonyulnak a kenderliszthez. Haladjunk sorjában!
Kenderliszt
A kenderlisztet a nyers kendermagból állítják elő, ezért kendermagliszt néven is találkozhatsz vele. Az eljárás során a magokat nem olajtalanítják teljesen, így a kenderlisztnek körülbelül 10-15% olajtartalma van. Ennek köszönhetően ez a liszt tele van aminosavakkal és esszenciális zsírsavakkal. Bár jelentős mennyiségű fehérjét tartalmaz, ez az arány messze elmarad a kender fehérje liszttől, amint azt később látni fogod. Az előnyeiről bővebben a Magyar Orvosi Kannabisz Egyesület cikkében olvashatsz.
A kenderliszt általában sötétzöld színű és durvára őrölt. Jól használható sütéshez, csak arra figyelj, hogy magas rosttartalma miatt maximum 20% arányban keverd a többi liszthez.
Itt egy saját készítésű kenderkenyeret láthatsz, amihez kenderliszt mellett durumlisztet és rozslisztet használtam. Még a kb. ötöd arányban hozzáadott kenderliszt is jól láthatóan megszínezi a kenyeret és markánsan érezhető az ízében is, ami sokat dob az élményen.
Kender fehérje liszt
Vagy egybeírva: kenderfehérjeliszt – mindkét formában találkozhatsz a nevével. Fő különbsége a kenderliszthez képest, hogy végső formáját hidegen sajtolt egész kendermagokból nyerik ki, amelyet kíméletesen zúznak apróra. A végeredmény egy finom állagú, páratlan rost- és fehérjetartalmú liszt, ami olajat csak elenyésző mennyiségben tartalmaz.
A nálunk is kapható Canah BIO Kender fehérje liszt például 36% rostot és 33% fehérjét tartalmaz, ami meghaladja bármely kereskedelmi forgalomban lévő gabonaliszt értékeit. Ez a kenderfehérjeliszt magas ásványianyag-tartalmú (kálium, foszfor, magnézium, vas, cink, réz, mangán), gluténmentes, ösztrogénmentes, tejmentes, alacsony cukortartalmú és GMO-mentes. Kiváló választás vegetáriánusok, vegánok és gluténérzékenyek számára.
Finom szemcsés állagával a kenderfehérjeliszt kiválóan használhatod kenyérhez, süteményekhez vagy akár palacsintához is, hogy magasabb fehérjetartalmú ételt kapj. De akkor is jó helyen jársz, ha egy rendhagyó pizzára vágysz!
Gluténmentes Kenderpizza tészta
Hozzávalók:
- 250 gramm gluténmentes lisztkeverék
- 100 gramm kender fehérje liszt
- 7 g szárított instant élesztő
- 1 csipetnyi só
- 2,5 dl meleg víz
- 1 evőkanál olívaolaj
A feltétet az ízlésedre bízzuk!
Kender fehérje por
Végezetül elérkeztünk a fehérjetartalom igazi bajnokához! A kenderfehérje por úgy készül, hogy az ún. kenderpogácsát – ami a kendermag olajmentesített maradéka – megőrlik, majd gondosan átszitálják. A végtermékbe a legzöldebb és legfinomabbra őrölt porszemek kerülnek.
Az általunk forgalmazott Canah kender fehérje por kétharmad arányban tartalmaz fehérjét, miközben tele van rosttal, esszenciális zsírsavakkal, B-vitaminokkal és ásványi anyagokkal.
30 gramm Canah kenderfehérje por 20 gramm fehérjét, 8,5 gramm rostot, 2,8 gramm többszörösen telítetlen zsírt és 2,1 gramm szénhidrátot tartalmaz.
A liszttel szemben a kender fehérje por kiválóan oldódik folyadékokban, így fogyaszthatod smoothie formájában vagy fehérje shake-ben. Mi a Canah szuper egészséges és tápláló smoothie receptjét ajánljuk.
Áfonya smoothie kenderrel és homoktövissel
Hozzávalók
- 200ml kendertej (vagy más növényi tej)
- 30 gramm homoktövis
- 30 gramm áfonya
- 1 evőkanál kenderfehérje por
- 1 teáskanál kókuszcukor
Egészségedre!
Csak természetesen.
Fotók: Pixabay, Canah