A chlorellához hasonlóan a spirulina is évmilliárdok óta hűséges lakója a bolygónk édesvizeinek. Míg a chlorella Ázsiában, addig a spirulina az amerikai kontinens tengereiben és édesvizeiben őshonos. A feljegyzések alapján már azt aztékok is fogyasztották ezt a kékeszöld algát különböző betegségek kezelésére és az állóképességük növelésére. Azóta számos tudományos bizonyíték támasztja alá, hogy választásuk tökéletes volt, hiszen a spirulina egyedülálló tápanyagforrást nyújt az emberek számára.
Felszívódás sejtfalak és határok nélkül
Egyik fő különbsége a chlorellával szemben, hogy a spirulinának nincs sejtfala. Ez a tulajdonsága hatalmas segítséget nyújt abban, hogy a benne rejlő tápanyagok akadálymentesen felszívódhassanak és hasznosulhassanak számunkra.
Mit tartalmaz a spirulina?
A spirulina gazdag zsírban oldódó vitaminokban (elsősorban A-, E- és K-vitaminban), C-vitaminban, továbbá B1- B2-, B3- és B6-vitaminban. Az ásványi anyagok közül található benne réz, vas, kálium, foszfor, jód, magnézium és mangán. Fehérjetartalma 60% körül mozog. Körülbelül 1,5:1 arányban tartalmaz Omega-3 és Omega-6 zsírsavakat, miközben kalóriatartalma kifejezetten alacsony – ennek szerepére később térünk ki.
Elterjedt tévhit, hogy a spirulina megfelelő B12-vitamin forrás. A tudományos vizsgálatok alapján azonban a spirulina B12 pszeudovitamint tartamaz, ami ennek a vitaminnak az inaktív, az emberi szervezet számára nem hasznosítható formája. Ha növényi alapú B12 vitaminra van szükséged, akkor a chlorella algát válaszd!
A spirulina kékes színét a phycocyanin (magyarosabban: fikocianin) nevű összetevő adja, ami erőteljes antioxidáns tulajdonságú. A phycocyanin a blokkolja a gyulladásért felelős vegyületeket, így csökkenti az oxidatív stresszt és magát a gyulladást is.
A spirulina hatásai
Koleszterin, triglicerid és testsúlycsökkenés
A spirulina kiváló eszköz a megfelelő testzsír- és koleszterinszint beállításához. Csökkenti az össz-koleszterinszintet, azon belül is a „rossz-koleszterin”-nek nevezett LDL-t és a triglicerideket, miközben növeli a jótékonynak tartott, magas sűrűségű lipoproteint (HDL). E tulajdonságainak hála hatékonyan csökkenti a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Kutatások szerint a spirulinában található antioxidánsok különösen hatékonyak lehetnek a lipidperoxidáció csökkentésében, amivel megelőzi a betegség okozta oxidatív károsodást.
Egy vizsgálatban túlsúlyos alanyok három hónapig szedtek spirulina kiegészítőt és pozitív változást tapasztaltak a testsúlyindexükben. Egy öt vizsgálat eredményeit összegző tanulmány kimondta, hogy „a spirulina kiegészítő fogyasztása jelentősen csökkenti a testsúlyt, különösen az elhízott egyéneknél”.
Gyulladáscsökkentő és rákellenes tulajdonságok
A spirulinában található antioxidánsok gyulladáscsökkentő hatással bírnak a szervezetben. A krónikus gyulladások pedig hozzájárulhatnak az egyes típusú rákbetegségek kialakulásához. A korábban említett fikocianin kettős tulajdonsággal védi a szervezetet: miközben erőteljes gyulladáscsökkentést fejt ki, gátolja a tumorok növekedését és szerepe van a rákos sejtek elpusztításában. Egyes kutatások a gyulladáscsökkentő hatások mellett a spirulina fájdalomcsillapító hatását is kimutatták.
Antiallergén hatás
Továbbra is a spirulina antioxidánsainál maradva, az általuk kifejtett gyulladáscsökkentő hatás segíthet a pollen, az állatszőr és a por által okozott allergia enyhítésében. Egy kutatás résztvevői esetében jelentősen csökkent az orrdugulás, a tüsszögés és a viszketés, ami arra utal, hogy a spirulina felveszi a versenyt az allergiagyógyszerekkel.
Pajzsmirigy problémák kezelése
A spirulina gazdag jódban, karotinoidokban, béta-karotinban, tirozinban és A-vitaminban, melyek mind szükségesek a pajzsmirigy megfelelő működéséhez. Mindezt fokozza a méregtelenítő hatása is, ugyanis a máj megfelelő működése szükséges ahhoz, hogy a (pajzsmirigy) inaktív T4 hormonja átalakuljon aktív T3 hormonná.
Vérnyomáscsökkentés
A spirulina fogyasztása fokozza a nitrogén-oxid termelését, ami segíti az erek ellazulását és tágulását. Egy korábbi kutatásokon alapuló áttekintés azt találta, hogy napi 1-8 g spirulina fogyasztása jelentősen csökkentheti a szisztolés és a diasztolés vérnyomást, különösen a magas vérnyomással élők esetében.
Vércukorszint csökkentés
Egy több kutatáson alapuló, áttekintő vizsgálat szerint napi 0,8-8 gramm spirulina fogyasztása jelentősen csökkentheti az éhgyomri vércukorszintet a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő embereknél. A cukorbetegség kezelésére azonban csak kiegészítő terápiaként ajánlott, mert a vizsgálatok szerint az étkezés utáni vércukorszintre és a hosszú távú vércukorszint-szabályozás mérésére használt hemoglobin A1c szintjére a spirulina nem volt jelentős hatással.
Vérszegénység kezelése
Az egészséges vörösvértestek hiánya miatt kialakuló vérszegénység elsődlegesen idősebb korban alakul ki és vezető tünete az állandó fáradtság. A spirulina ennek ellensúlyozásában is hatékonynak bizonyul. Egy vérszegénységben szenvedő idős emberekre irányuló tanulmány megállapította, hogy a spirulina-kiegészítők növelik a vörösvértestek hemoglobin-tartalmát, ami különösen az idősebb nőknek kedvez.
A vérszegénység mögött gyakran vashiány áll, amit a spirulina – magas vastartalmának köszönhetően – szintén javítani tud. Kutatások szerint a spirulina kiegészítő orvosolja a vérszegénységet a várandósság második trimeszterében és kisgyermekek esetében csökkenti a vashiányt.
Teljesítménynövelés
Azzal kezdtük, hogy az aztékok már 6-7 évszázaddal ezelőtt a teljesítményük növelésére használták a spirulinát. Az algának ezt a tulajdonságát mostanra a tudomány is alátámasztja, azonban nem mindegy, hogy milyen fajta mozgásról és edzésről van szó! Újabb tudományos eredmények alapján a spirulina hasznos lehet a szubmaximális állóképességi edzés kiegészítőjeként, mert növeli az oxigénfelvételt, javítja az állóképességet és csökkenti a fáradságot. Ugyanez a tanulmány ugyanakkor arra jutott, hogy az erőnléti sportolóknál a fogyasztása nem fokozza a fizikai teljesítményt.
Szem-száj ingere
A spirulina magas mennyiségben tartalmazza a lutein és a zeaxantin nevű növényi pigmenteket, amelyek közösen alkotják a retinában található úgynevezett sárgafoltot. A két pigment bevitele csökkentheti a szürkehályog és az időskori látásvesztés kockázatát.
Antibakteriális tulajdonságai révén a spirulina a szájhigiénia megteremtésében is segít. Tanulmányok kimutatták, hogy a spirulinával dúsított szájvíz csökkenti a foglepedéket és az ínygyulladás kockázatát, valamint a szájüregi rák kialakulását azoknál, akik dohányt rágnak.
Hogyan használd?
Figyelj rá, hogy megfelelő csak megbízható forrásból származó, lehetőleg organikus minősítésű spirulinát szerezz be, mert egyes termékek nehézfémekkel szennyezettek lehetnek!
A spirulinának önmagában kesernyés íze van, ezért, ha por formában jutsz hozzá, akkor érdemes turmixokhoz, joghurthoz vagy gyümölcslevekhez keverned. Nálunk Organikus Spirulina tabletta formában juthatsz hozzá, amivel mentesülsz a kellemetlen íztől és igényed szerint pontosan adagolhatod a spirulinát!
Csak Természetesen!
Képek: Wikipedia, Freepik