2014-ben tanyán éltünk, sokat voltam kint a természetben és nagyon közel kerültem hozzá. Őszintén szólva felhasználtam a gyógyító erejét. Abban az időben magamon kellett segítenem, de nem akartam elfogadni az allopátiás orvoslás termékeit, illetve a módszert, hogy a tüneteket csökkentsem csak. Egészen mélyre mentem a személyiségfejlődésben, hogy a gyökérokokat megtalálva tudjak meggyógyulni. Ezt a folyamatot kísértem a gyógynövények erejével. Olyan volt, mintha egy különleges világba cseppentem volna, ami minden érzékszervemre hatást gyakorol, erős, de barátságos, teljes összhangban van, és egy egységet alkot. Beleszerettem.
Eközben egy véletlen ajándékként belepillantottam a szappankészítés világába. Az alap információk megszerzése után otthon nekiálltam kísérletezni. Hónapokig fejlesztettem a tudásomat, és végül más hobbi szappankészítőkkel együtt még többre tanítottuk egymást.
Hideg vagy meleg eljárás?
A szappankészítésnek alapvetően két módja van.
A hideg eljárás során minden alapanyagot összekeverünk és a szappanmasszát szobahőmérsékleten pihenni hagyjuk, hogy több hét alatt végbe menjen az a kémiai folyamat, amiben az olajok és a lúg keverékéből szappan születik.
A meleg eljárás esetében a keveréket nem pihentetjük, hanem hőforrásra téve felgyorsítjuk ezt a kémiai reakciót, miközben keverjük a masszát. Ezzel teljesen összetörjük a szerkezetét, sokkal lágyabb, finomabb, krémesebb habja lesz a kész szappannak, és használat közben is élőbbé válik a szappan. Még forró, és puha a massza, amikor már „kész” szappanná válik, mert a pH értéke lecsökken és ártalmatlan lesz benne a lúg, csupán 1-2 óra alatt. A meleg eljárás külön ajándéka, hogy ebben az állapotban még szinte bármit hozzáadhatunk a szappanhoz, gyógynövényt, olajat, mézet, változatlan formában találkozik a bőrünkkel használat közben, mert nem teszi tönkre a lúg.
A hideg eljárásnál a legelején kell az összes alapanyagot egyszerre hozzáadni, így a lúg módosíthatja bizonyos anyagok szerkezetét: a cukrot megégetheti, ha nem vigyázunk, a fehérjét átalakítja, és a zsírt elszappanosítja. A lényeg, hogy a végeredmény teljesen más, külsőre és a belső értékeket tekintve is egy meleg eljárással készült szappan esetén.
A legszembetűnőbb eltérés, hogy a felülete egyenetlen, a szélei nem egészen sarkosak, hanem kissé girbe-gurbák. sokszor van benne egy jellegzetes hömpölygő minta, mint egy ujjlenyomat. Nem lehet így túl részletgazdag, mintázott szappant, inkább rusztikusat. A lényeg, hogy nem rideg és egynemű. Használat során is fel lehet ismerni a különbséget: a szemfülesek érezhetnek minden hideg eljárású szappan esetén egy alap illatot, amit olykor el tud fedni a hozzáadott illat. Na, és a hab is egészen más. Ezt is a rideg és az élő jelzőkkel tudom érzékeltetni.
Az Életvirág szappanok kizárólag meleg eljárással készülnek.
Citromos-mákos szappan, szappantartóval
Kapcsolódás a természettel
Eltávolodtuk. És folyamatosan nő ez a távolság, ha nem teszünk azért, hogy újra megtaláljuk az élet eredőjét a természetben. De miért is keresnénk?
Sokaknak kényelmes a mű élet, távol a természet zavaró dolgaitól, de aki már kapott pár leckét a sorstól, az tudja, hogy a kényelemért nagy árat kell fizetni. Egyre többen keresik az egyszerűbb, eredetibb megoldásokat, ami az együttműködésen alapszik.
Ebben segít az Életvirág szappan. Minden darabban ott a természet ereje. Kizárólag természetes alapanyagokból készül. Állatkísérletmentes, nem tartalmaz pálmaolajat, és 100%-ig lebomló, így természetbarát. A gyártás során is minimalizált a hulladéktermelés, és a termékek csomagolása is újrahasznosítható, ha visszaküldöd a készítőnek. A szappanok és krémek által újra közel kerülhetsz a természethez, találkozhatsz újra az energiájával.
Szabó Zsuzsanna Beatrix
A legfontosabb zöldek
Miután magabiztos tudást szereztem a meleg eljárásos szappankészítés minden területén, megszületett a gondolat, hogy ezt vállalkozásként csináljam tovább. De mi is legyen a neve?
Az életet szolgálom, a természet erejével, szelíden, de erős energiákkal. Levelekkel, magokkal és virágszirmokkal dolgozok. Éjjel álmomban született meg az Életvirág név, és egy ötvösművészt bíztam meg másnap a pecsétem elkészítésével. Együtt alakítottuk ki az élet virága szimbólum közepéből származó, de íves szirmokkal határolt jelet, ami kicsit az élet magja szimbólumra is emlékeztet, de mégsem az, hanem egy egyedi kombinációja a kettőnek.
Életvirág pecsét
Diófalevél, ambrózia, levendula, citromfű. Ezekhez csatlakozott a rozmaring, a rózsa, a babér, és egy hihetetlenül erős keverék, a Herbabomba, ami egy hajmosó szappan lett.
Idővel egyre több olajat megismertem, minden tulajdonságukat láttam, éreztem. Melyiktől lesz krémesebb a szappanhab, mitől lesz kemény a szappan, mitől változik meg a színe, és mit szeret a bőr a legjobban.
Kettő olaj lett a kedvencem: a babérolaj, és a kendermagolaj. A bőrre gyakorolt hatásuk közel azonos, gyengéden nyugtat, könnyen beszívódik, gyulladáscsökkentő hatású, és a bőr lipidrétegét képes regenerálni, így a hidratáltságát hosszútávon elősegíti. A kendert a magyar termesztők által még jobban megismerhettem, és a sokszínűsége elkápráztatott, így egyre több termékbe belecsempésztem.
Herbabomba szappan
A kender
Sokan, vevők, tanítványok, ismerősök, előítéletekkel telve, bizalmatlanul állnak a kenderhez, és kizárólag negatív, a kábítószerhez kötött információkra alapoznak. Nincsen más tudásuk a növény neve hallatán. A kendernek azonban van egy elképesztően pozitív oldala is. Gazdaságosan termeszthető magyar éghajlaton is. Kiváló rostforrás, így sokoldalúan hasznosítható a bútor-, papír-, autógyártás területén, de az építőiparban is. Helyettesítheti a műanyagot és a fákat. Magas tápértékű élelemforrás. Magjából növényi fehérjét, rostanyagot kapunk, számtalan módon felhasználható, de az egyik legértékesebb kincse a magjából sajtolt olaj, ami belsőleg és külsőleg is ajánlott használnunk az egészséges test érdekében. Ezért tartom fontosnak, hogy tisztán és egyértelműen kommunikáljam az ipari kender jelentőségét a mindenhol, de főként a kozmetikumokban.
Életvirág szappanok
Szabó Zsuzsanna Beatrix
Életvirág Szappan